Мій кошик

Банкнотоприймачі

Банкнотопріемнік, купюроприймач, валідатор, банкнотоприемник, билацептор, банкнотоприймач  - це пристрої для прийому купюр, які використовуються в усіх видах торговельних автоматів, сенсорних кіосках, платіжних терміналах, автономних пристроях послуг. Їх мета прийняти і розпізнати паперові гроші (купюри).

Банкнотопріемнік (купюроприймач, валідатор) розпізнає купюри на основі порівняння оптичних і магнітних характеристик купюри з еталонними значеннями, закладеними в пам'яті банкнотопріемніка (купюроприймач, валідатор). Після успішного розпізнавання купюри, вона проходить в пристрій укладання і поміщається в касету (кеш бокс, стекер). У разі, якщо купюра не розпізнаєтся (фальшива, стара, м'ята і т. д.), вона повертається назад власнику.

Касети (кеш бокс, стекер), в залежності від моделі та фірми виробника банкнотоприймач (купюроприймач, валідатор), бувають різними і відрізняються місткістю банкнот: 400, 600, 800,1000, 1200, 1500, 2000 і т. д. купюр.

Моделі банкнотопріемніков (купюроприймач, валідатор) прийнято класифікувати за їх призначенням. Найбільш прості і, відповідно, дешеві використовуються в обладнанні з низьким рівнем захисту і експлуатації, а дорогі застосовуються в складних системах, що вимагають максимально точного сканування купюр, їх укладання та безпечного зберігання.

Основні "очі" будь-якого банкнотопріемніка (купюроприймач, валідатор) - це сенсори і датчики. Рівень сканування купюри залежить від класу і кількості розпізнавати сенсорів в банкнотопріемніке (купюроприймач, валідатор). Найбільш використовуваними є магнітні та оптичні сенсори; вони можуть сканувати купюру в інфрачервоному, ультрафіолетовому, світловому та інших діапазонах світлового випромінювання. При скануванні купюри здійснюється перевірка поверхневого випромінювання купюри, а також наскрізного просвічування. Це лише базові параметри, за якими визначається легітимність купюри. В основі перевірки легітимності купюри лежить не тільки візуальний контроль, а й складний алгоритм обробки отриманих даних.
Найскладніші і дорогі банкнотопріемнікі (купюроприймач, валідатор) поряд з розпізнаванням купюр можуть ще приймати і розпізнавати спеціальні квитки з нанесеним штрих-кодом. Для цього встановлюється сенсор зчитування штрих-коду; він повинен бути виконаний в певних стандартах, що діють у всьому світі.

Для того, щоб розпізнати і прийняти валідну купюру, банкнотопріемнік (купюроприймач, валідатор) порівнює дані прийнятої купюри з даними, які зберігаються в пам'яті. Наскільки великий пам'яттю для зберігання номіналів і наскільки потужним процесором володіє купюроприймач, настільки високий буде і рівень прийому купюр. Типів пам'яті розрізняють на сьогоднішній день поки два: ПЗУ і флеш-пам'ять. Банкнотопріёмнікі (купюроприймач, валідатор) з встановленим в них ПЗУ можна легко перенастроювати на прийом інших купюр за допомогою заміни попередньо запрограмованого ПЗУ. Це дає безсумнівний виграш на швидкості перенастроювання великої кількості пристроїв, що знаходяться в одному місці. Але перепрограмування ПЗУ можливо лише при наявності спеціального обладнання. З флеш-пам'яттю дещо простіше: для перепрограмування досить мати переносний або кишеньковий ПК з мінімальними характеристиками і кабель для підключення до купюроприймач. Вся процедура «перешивання» зазвичай триває не більше хвилини, що має свої переваги. У разі будь-якого збою в процесі перепрограмування завжди можна почати все заново, тоді як погано «зашиту» ПЗУшку вже не можна використовувати повторно: вона повинна бути стерта і переписана заново на программаторе, якого, як правило, під руками немає.

Тракт транспортування купюри. У банкнотопріемніках (купюроприймач, валідатор), що мають транспортну частину, використовуються два типи пересування купюри в укладальник: за допомогою пасової або колісної передачі. Пересування купюри за допомогою коліс має простотою конструкції і легкістю в обслуговуванні; недоліком є ​​складність в синхронізації обертання, яке потрібно для підвищеного прийому і переміщення купюр. Ремінна ж передача має складну механіку, довго розбирається, але може дуже чітко і синхронно працювати, забезпечуючи ту саму необхідну точність в пересуванні грошового знака за транспортним модулю.

Комунікація. Говорячи про пристрій банкнотопріемніка (купюроприймач, валідатор), обов'язково варто згадати і ще про одне його властивості - функції спілкування із зовнішнім світом. Важливо враховувати, який протокол спілкування підтримує той чи інший банкнотоприймач (купюроприймач, валідатор). Як правило, кожен виробник має власний протокол зв'язку, що описує спосіб спілкування з пристроями банкнотоприймач (купюроприймач, валідатор). Називаються вони по-різному, але в основі своїй ідентичні. Сьогодні найбільш актуальні серійний, паралельний і імпульсний протоколи зв'язку. Найпростіший спосіб комунікації - через імпульсний інтерфейс, який представляє собою посилку певної кількості імпульсів на головний пристрій вже після того, як була прийнята і розпізнана купюра.

За загальноприйнятим стандартам подібний спосіб спілкування називається «ID002». У реальності, зрозуміло, найпростішої посилкою імпульсів справа не закінчується, сам протокол і спосіб спілкування мають свої технічні особливості. Кілька більш складний спосіб спілкування банкнотопріёмніка (купюроприймач, валідатор) - паралельний інтерфейс. Дані надходять по декількох каналах, які діляться на інформаційні та керуючі. В кінцевому ж результаті всі вхідні і вихідні сигнали такого протоколу постають у вигляді простих імпульсів. Обидва вищезазначених способу комунікації банкнотоприймач (купюроприймач, валідатор) із зовнішнім світом є слабкозахищеній і щодо примітивними. З їх допомогою можна найелементарнішим чином спілкуватися з банкнотопріемніком (купюроприймач, валідатор), отримуючи від нього необхідну інформацію, проте керувати його роботою на більш високому рівні ці протоколи не дозволяють. Тут потрібне застосування серійного протоколу зв'язку. Під серійної комунікацією розуміється передача в обох напрямках байтових пакетів даних. Такі пакети чітко регламентовані специфікацією самого протоколу зв'язку. Як правило, кожен виробник має власний протокол зв'язку, що описує спосіб спілкування з пристроями банкнотоприймач (купюроприймач, валідатор). Називаються вони по-різному, але в основі своїй ідентичні. Серед найбільш поширених протоколів можна назвати «ccTalk», «MDB», «ccNet», «ID003», «SSP». Є протоколи, призначені для певного типу обладнання (наприклад, для торгового - протокол «MDB»).

 

Основні якості банкнотопріемніков (купюроприймач, валідатор):

  • Перше якість - відмовостійкість. Автомати, в яких встановлені банкнотопріёмнікі (купюроприймач, валідатор), повинні працювати без перерв і поломок тривалий проміжок часу. Для обліку даної характеристики існують принаймні два терміни: «Час безперебійної роботи пристрою до першої поломки» (Mean Time Before Failure - MTBF) і «Кількість робочих циклів до першої поломки» (Mean Cycles Before Failure - MCBF).
  • Друга якість банкнотопріемніка (купюроприймач, валідатор) обумовлено середовищем його експлуатації. Автомати можуть працювати як на вулиці, так і в закритих приміщеннях, причому ще і в різних кліматичних умовах. Не кожен банкнотоприймач (купюроприймач, валідатор) витримає перепади температур, високу вологість, сильну освітленість (яскраве сонце) або надмірний вміст пилу в повітрі. Щоб банкнотоприймач (купюроприймач, валідатор) справлявся з впливами навколишнього середовища, його конструкція і використовувані матеріали повинні відрізнятися від застосовуваних в звичайних валідаторах. Наприклад, пластмаса корпусу «вуличного» банкнотопріемніка (купюроприймач, валідатор) повинна бути міцною, морозостійкий, але в той же час їй не положено плавитися при високих температурах. А сама конструкція зобов'язана запобігати попаданню пилу або прямих сонячних променів на оптичні сенсори.
  • Третя важлива якість банкнотопріемніка (купюроприймач, валідатор) - компактність. Багато автомати сконструйовані таким чином, що там просто не залишається місця для біллакцептора і кеш боксу.
  • Четверта важлива якість - місткість касети (кеш боксу) банкнотоприймач (купюроприймач, валідатор).

 

Обслуговування банкнотопріемніка (купюроприймача, валідатора):

При експлуатації банкнотопріемніка (купюроприймач, валідатор) в платіжному терміналі слід стежити за його чистотою і регулярно чистити його. Брудні купюри з часом забруднюють сенсорні датчики і оптику банкнотопріемніка (купюроприймач, валідатор). У дешевих моделях банкнотопріемніков (купюроприймач, валідатор), виробники часто використовують пластмасові деталі: шестерні, пластикові лінзи, гумові приводні ремені. При щоденній експлуатації такого банкнотопріемніка (купюроприймач, валідатор) він приходить в непридатність, що може призводити до заїданням банкнот банкнотопріёмніком (купюроприймач, валідатор) або повного виходу його з ладу. Всі моделі банкнотопріемніков (купюроприймач, валідатор) зі стекером (касети, кеш боксом) обладнані системою антифішинга - анти витягування, система антифішинга не дозволяє шахраям отримати назад, за допомогою волосіні або смужки скотчу, прийняту банкнотопріёмніком (купюроприймач, валідатор) купюру.

При виборі банкнотопріемніка (купюроприймач, валідатор) слід звертати увагу на підтримуваний банкнотопріемніком (купюроприймач, валідатор) протокол зв'язку. Поширеними є протоколи зв'язку: ID-003, ССNET, ICT 002, Pulse, MDB. Це необхідно знати і враховувати так-як не всі протоколи прописані в програмах автоматів.