Мій кошик

Роз'єми

РОЗ'ЄМ ЕЛЕКТРИЧНИЙ - це електромеханічний пристрій, призначений для швидкого з'єднання (роз'єднання) одного або декількох (до декількох десятків) електричних проводів, що з'єднують окремі блоки ігрового або торгового автомата.

Роз'єм складається з гнізда і вилки. Вилка, як правило, знаходиться на кабелі, а гніздо - встановлюється на корпусі приладу. Приклад розетки - звичайна розетка мережі змінного струму 220 вольт, яку можна знайти в будинку. Вилка - це те, що вставляється в розетку. Такий поділ не завжди можна провести, так як бувають з'єднання типу «кабель-кабель» або «плата-плата», в яких досить складно встановити, що є вилка, а що розетка.

Класифікація роз'ємів - на «папу» і «маму» зручніша.
Частина роз'ємів містить штирі - це «тато».
Друга частина роз'єму, що складається з отвору з контактними пластинами - це «мама».
На практиці існуе складність визначення, що вважати за «папу»: чи то контактні штирі, чи то корпус роз'єму, що входить у відповідну частину, так само як і те, що вважати за «маму»: чи то у відповідь контакти під штирі, чи то корпус роз'єму, що охоплює відповідну частину роз'єму, при тому, що і він може бути охоплені ще й корпусом всього пристрою.
Існують роз'єми, що містять в одній частині як штирі «тато» так і отвори «мама». У зарубіжній літературі такі роз'єми називають гермафродитними (англ. Hermaphroditic) або безстатевими (англ. Genderless, sexless).
Велике поширення мають роз'єми, в яких відсутні контактні штирі. Замість штирів там використовуються контактні площадки, які виглядають рівнозначно з обох сторін роз'єму. Прикладом тому можуть служити всім відомі комп'ютерні роз'єми USB.

У літературі прийнята класифікація за ознакою «гніздо-штекер», хоча в розмовній мові іноді і використовувалися такі поняття як «тато» і «мама».
Переважно використовувати класифікацію роз'ємів по типу «гніздо-штекер» як обов'язкову з можливим додатковим уточненням типу і самих контактів «тато» або «мама».

Таким чином, з огляду на обидві ці класифікації, роз'єми можна розділити на чотири групи:
--- гніздо «мама»
--- гніздо «тато»
--- штекер «мама»
--- штекер "папа"

Конструктивно роз'єм складається з корпусу і контактної групи.
Корпус роз'ємів буває розбірним і не розбірним. Виготовляють їх з пластику, гуми, кераміки, металу. В роз'ємах з металевим корпусом обов'язково є ізолятор з пластика або кераміки.
Контактна група виготовляється з металу з хорошою електропровідністю (сплавів алюмінію або міді) і покривається дорогоцінними металами (срібло, золото, платина) для запобігання окислення.
Контактна група може складатися з контактного штиря (стержня круглого або іншого перетину) і пружних контактних пластин. На професійному жаргоні штир називається «тато», а система пластин - «мама». При з'іднанні роз'єму штир касається пластин, які, згинаючись, забезпечують постійний електричний контакт.

Кабельний ввід (хвостовик) потрібен для того, щоб завести кабель або провід всередину роз'єму. Роль кабельного вводу виконує круглий отвір в корпусі роз'єму. Така конструкція призводить до того, що при численних з'єднаннях-роз'єднаних кабель сильно згинається і в результаті жили кабелю переламуються. Щоб цього не сталося, роз'єм оснащують спеціальним амортизатором кабелю, який дозволяє кабелю гнутися тільки з безпечним радіусом вигину. Щоб запобігти виривання кабелю з роз'єму, в пристрої передбачають спеціальний утримує затиск. Всі ці пристрої об'єднуються під назвою «кабельний ввід». Якщо роз'єм призначений для роботи в вологому середовищі, то в кабельному вводі передбачають прокладки для герметизації отвору.

Для виключення можливості помилкового з'єднання більшість роз'ємів виконують з так званими «ключами». Ключ - це напрямні в формі різних виступів і пазів, що дозволяють вставити вилку в розетку єдино можливим способом. Ключі призначені для того, щоб кожен контакт вилки з'єднався саме з призначеним йому контактом розетки. Однак зустрічаються роз'єми і без ключів. Наприклад, звичайна побутова розетка не має ключів і вилка може вставлятися без дотримання полярності.

Класифікація роз'ємів:
Залежно від призначення роз'єми класифікуються за:
--- застосування (сигнальні, що живлять, аудіо, відео, комп'ютерні та ін.)
--- по напрузі (низьковольтні, високовольтні)
--- по силі струму (слабкострумові, сільноточние)
--- за діапазоном частот проходить через них струму (на постійний струм (DC), низькочастотні, високочастотні)
--- методу монтажу (на панель, на провід, на шасі)
--- способу підключення проводу до контакту (гвинтова клема, обтиск, пайка)
--- захищеності від зовнішнього середовища (найчастіше використовується система IP - найвища ступінь захисту IP68)

Характеристики роз'ємів:
--- Число контактів
--- Допустимі струми і напруги
--- Контактний тиск
--- Контактна опір
--- Електріческая міцність
--- Опір міжконтактного ізоляції
--- Діапазон робочих частот
--- Габаритні розміри
--- Кліматичні і механічні умови експлуатації
--- Кількість циклів комутації